عکس‌هایی از ۴۸ ساعت پایان جنگ ویتنام

در ۲۹ آپریل سال ۱۹۷۵، شهر سایگون با نزدیک شدن نیروهای ویتنام شمالی، تحت حکومت نظامی قرار داشت. شهری که برای سال‌ها از حملات بسیاری جان به در برده بود، حالا، آن‌طور که خبرنگار نشریه تایم گزارش داده بود، به «ترکیب عجیب و غریبی از ترس و آرامش» تبدیل شده بود. برخی خیابان‌های شهر مملو بود از دوچرخه‌ها و سه‌چرخه‌ها و کامیون‌هایی که به هر سمتی در حرکت بودند. هر سمتی به جز جایی که در آن حضور داشتند. و در دیگر نقاط شهر زندگی آن‌طور در جریان بود که انگار تغییر غیرقابل بازگشتی در کار نیست.

همان روز، در حالی که آمریکایی‌ها و اهالی ویتنام جنوبی برای پیدا کردن جا در تکاپو بودند، هلیکوپترها مشغول انتقال مهاجران به بیرون از کشور بودند. برخی نیز در منزلشان منتظر مانده بودند، اما دیگران به هر طریقی، خواه از طریق دریا، هوا یا از طریق چنگ انداختن به هر کار عجیبی، داشتند از کشور خارج می‌شدند. چنان که طبق گزارش دیگری از نشریه تایم، یک دختر ۱۸ ساله‌ی ویتنامی، تبلیغ عجیبی را در اداره‌ی پست سایگون نصب کرده بود که در آن خواهان «مورد سرپرستی قرار گرفن یا ازدواج با هر خارجی‌ای چه امریکایی، چه فرانسوی، بریتانیایی، آلمانی یا هر ملیت دیگری» شده بود.

ساعت ۱۰:۲۴ صبح روز ۳۰ آپریل، دونگ وان مین رییس‌جمهور آن دو روز آخر، اعلام کرد که اهالی ویتنام شمالی بدون قید و شرط می‌توانند تسلیم شوند. اما ظهر همان روز تانک‌ها به کاخ ریاست‌جمهوری یورش بردند. جایی که دونگ وان مین، آخرین قدرتی که در دست داشت را از دست داد و جنگی که برای دو دهه شعله‌ور بود، به پایان رسید.

General Duong Van Minh

مجله تایم – شماره ۸ نوامبر ۱۹۶۳ – ژنرال دونگ وان مین

می‌توانید لیز رونک ادیتور عکس مجله‌ی لایف که این آلبوم را ویرایش کرده با شناسه‌ی @LizabethRonk در توییتر دنبال کنید.

Evacuation of Saigon

در خیابانی به فاصله‌ی نیم‌مایلی سفارت امریکا، یک کارمند سی‌آی‌ای به مهاجران ویتنامی کمک می‌کند که سوار یک هلیکوپتر امریکایی بشوند.

Helicopter-transported US Marines runnin

هلیکوپتر تفنگداران دریایی امریکا را به محل پایگاه هوایی تان سون نات رسانده تا محیط اطراف را برای تخلیه‌ی آخرین امریکایی‌های باقی‌مانده امن کنند.

Saigon refugees

انبوه جمعیت اهالی غیرنظامی ویتنام جنوبی از دیوار ۴ متری سفارت امریکا بالا می‌آیند تا در حالی که آخرین امریکایی‌ها، ویتنام را ترک می‌کنند، خودشان را به هلیکوپترهای تخلیه برسانند.

Vietnam, Saigon, April 29,1975, In front of the American Embassy

غیرنظامی‌ها جلوی در سفارت امریکا انتظار می‌کشند.

VIETNAM WAR U.S. EVACUATION

تخلیه تفنگداران دریایی امریکا از هلیکوپتر

VIETNAM 1975

آخرین امریکایی‌های باقی‌مانده، از جمله تعدادی ژورنالیست، با هم‌دیگر جمع شده‌اند که تا ظهر از ویتنام خارج شوند.

Looters at Saigon's United States Embassy

بلافاصله بعد از این‌که گارد امنیتی سفارت امریکا تخلیه شدند، اهالی غیرنظامی ویتنام جنوبی از دیوارهای سفارت بالا رفتند و شروع به غارت کردند. حتی با وجود این که یک حکومت نظامی ۲۴ ساعته در شهر اعلام شده بود، خیابان‌ها مملو از جماعتی بود در حال حمل هر آن‌چه که توانسته بودند بدزدند.

Vietnam War

پس از تخلیه‌ی امریکایی‌ها، زنان ویتنامی جعبه‌های غذایی را که از تاسیسات امریکایی‌ها غارت شده است، چنگ زده‌اند.

Vietnam War Fall of Saigon

پس از تخلیه‌ی امریکایی‌ها از سایگون، کهنه‌سرباز مجروح ویتنامی، جعبه‌های غذای غارت شده از تاسیسات متروک شده‌ی امریکایی‌ها را به دشواری حمل می‌کند.

Vietnam Evacuation Accident

تفنگداران نیروی دریایی امریکا روی عرشه کشتی یو‌اس‌اس بلو سینه‌خیز شده‌اند تا تکه‌پاره‌های فلزی پرتاب شده از هلیکوپتر ویتنامی که روی عرشه‌ی کشتی سقوط کرده بود به آن‌ها برخورد نکند. یک خلبان، هلیکوپترش را روی پره‌های هلیکوپتر دیگری نشانده بود و تکه‌های فلز در هوا پرتاب شده بودند. هلیکوپتر بالایی که پر از زن و بچه بود، در حالی که نزدیک بود داخل دریا سرنگون شوند، بدون هیچ‌گونه آسیبی نجابت یافتند.

Vietnam War U.S. Evacuation

پرسنل نیروی دریایی امریکا هلیکوپتری را از لبه‌ی عرشه‌ی یو‌اس‌اس بلو به داخل دریا در ساحل ویتنام پرتاب می‌کنند تا جا برای پروازهای دیگری که برای تخلیه‌ی مردم از سایگون صورت می‌گرفت باز کنند. این هلیکوپتر حامل ویتنامی‌هایی بود که با نزدیک شدن نیروهای ویتنام شمالی به پایتخت، پا به فرار گذاشته بودند.

USS Blue Ridge

پس از این‌که هلیکوپتر حامل غیرنظامیان ویتنامی روی عرشه‌ی کشتی آبی‌خاکی فرماندهی سقوط کرده بود، خدمه هلیکوپتر تفنگداران نیروی دریایی امریکا در حال حمل آن‌ها به منطقه‌ی بی‌خطر عرشه‌ی یو‌اس‌اس بلو است.

Vietnam Evacuees

یک مادر مغموم ویتنامی همراه با سه فرزند کوچکش توسط هلیکوپترهای تفنگداران نیروی دریایی امریکا از سایگون بیرون آورده شده بودند.

Last Viet Evacuees by Boat

در حالی که نیروهای ویتنام شمالی نزدیک پایتخت می‌شوند، آخرین مهاجران ویتنامی توسط قایق از بارانداز سایگون در حال تخلیه هستند.

VIETNAM 1975, LA CHUTE DE SAÏGON

تانک‌های ویتنام شمالی در حال عبور از سایگون برای رسیدن به کاخ Độc Lập هستند.

Vietnam War Communist Victory

یک تانک متعلق به ویتنام شمالی، به کاخ ریاست‌جمهوری در سایگون وارد شده است. نمادی از سقوط ویتنام جنوبی.

منبع: TIME

درباره نویسنده

مجله اینترنتی پایسنا

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *