بیشترین جستجوهای گوگل در سال ۲۰۱۴

هر ساله، این وقت سال که می‌شود، گزارش سالانه‌ی بیشترین جستجوهای گوگل منتشر می‌شود. امسال هم گوگل، ۱۶ دسامبر این گزارش را منتشر کرده است. علاوه بر جنبه‌ی سرگرمی و جذابیت این موضوع که همین‌طوری الکی هم جالب است بدانیم مردم به چه چیزهایی علاقه داشته‌اند و چه چیزهایی بیش‌تر از همه جستجو شده، این گزارش برای صاحبان کسب‌و‌کار اهمیت ویژه‌ای دارد. هر چه باشد، گوگل بیش‌ترین درآمدش را از بخش تبلیغات به دست می‌آورد؛ پس انتشار علاقه‌مندی‌های سال و گرایشات مردمی، به تبلیغ‌کنندگان گوگل کمک می‌کند تا نبض مخاطب را توی دستشان داشته باشند؛ و به طبع آن باعث پیشرفت سیستم تبلیغاتی گوگل و افزایش درآمد آن می‌شوند. البته آنالیز و فهم دقیق این گزارش هم کار آسانی نیست و علاوه بر تجربه، نیاز به دانش کافی در زمینه‌های بازاریابی، بازارایابی اینترنتی، سئو و شمه‌ای از برخی علوم دیگر دارد.

گوگل امکانات بسیار خوبی را برای این گزارش تعبیه کرده است. می‌توانید آمار را بر اساس مکان، بر اساس موضوع یا بر اساس تاریخ‌های ماهانه مشاهده کنید. البته ریز امکانات و آپشن‌های سرویس گوگل ترند را در مقاله‌ای جداگانه بررسی خواهم کرد.

Google Trends

تصویر از techcrunch.com

در مورد گزارش امسال نکات جالب زیاد وجود دارد. اما این موضوع که بالاتر از «داعش»، بازی «فلپی بیردز» قرار دارد، به نظر من قابل تامل‌تر از سایر نکات است. نمی‌دانم می‌شود این موضوع را بدین شکل تعبیر کرد که مردم بیش از این‌که داعش و اخبار مربوط به آن برایشان اهمیت داشته باشد، یک بازی موبایلی توجه‌شان را به خود جلب کرده است یا خیر. از طرفی، این واقعیت که مردم بین این همه مسائل و موضوعات و اشخاص و اتفاقات مختلف، بیش‌تر از همه به خودکشی رابین ویلیامز اهمیت داده‌اند، گویای عمق محبوبیت این کمدین مشهور امریکایی است.

رابین ویلیامز

تصویر از parade.com

گزارش سالانه‌ی گوگل ترند، فقط یک سری آمار و ارقام نیست. بلکه نشان‌دهنده‌ی علایق، گرایشات، نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم در طول سال است؛ که از جوانب بسیار متعددی قابل بررسی‌ست. متاسفانه گوگل آمار سالانه‌اش را برای «ایران» ارائه نمی‌کند. اما می‌توانید در این‌جا رتبه‌های یک تا ده برترین عبارات جستجو شده را در «دنیا» و در «امریکا» مشاهده کنید. هم‌چنین می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر به صفحه‌ی اصلی این گزارش سالانه‌ی گوگل مراجعه نمایید.


ضمنا این ویدئوی دیدنی را که گوگل به مناسبت انتشار همین گزارش تهیه کرده، از دست ندهید. آمیت سینگال (در گوگل‌پلاس،فیس‌بوک،توییتر)، نایب‌رییس ارشد گوگل در وبلاگ رسمی گوگل مطلبی درباره‌ی گزارش سالانه نوشته است و درباره‌ی این ویدئو نیز گفته است:

«هر سال ما در گزارش سالانه‌ی «یک سال با جستجو»، روی آن لحظاتی درنگ می‌کنیم که ما را به خنده انداختند؛ لحظاتی که لبخند‌های پهن زدیم یا لحظاتی که باعث شدند به مونیتور خیره بمانیم. در سال ۲۰۱۴، ما مصیبت درگذشت کمدین محبوب، رابین ویلیامز را داشتیم و شاهد اخبار مربوط به سقوط ناگوار هواپیما و آن بیماری وحشتناک بودیم. هم‌چنین ما شیفته‌ی یک بازی زیبا شدیم و لحظات خوشی را با پرنده‌ها، با سطل آب یخ و شاهزاده‌ خانم فیلم منجمد سر کردیم. ویدئوی ما را تماشا کنید تا مروری باشد بر اتفاقات، شخصیت‌ها و موضوعاتی که در سال ۲۰۱۴ داشتیم.»

درباره نویسنده

مترجم، فعال حوزه سئو و دنیای وب. علاقه‌مند به موسیقی و سازهای سنتی، سینما و ادبیات.

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. پاریسنا

   مرسی از دقت نظر شما.
   متاسفانه گوگل آمار سالیانه‌ش رو برای ایران منتشر نمی‌کنه و گرچه راه‌هایی برای به دست آوردن آمار وجود داره، اما دقت و مستند بودن آمار جستجوی گوگل در ایران همیشه پایین بوده.
   حتما در آینده به مناسبتی به این موضوع خواهیم پرداخت.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *