والت دیزنی ؛ سلطان سرگرمی

Walt Disney

زندگینامه والت دیزنی؛ خودساخته و خلاق

والتر الیاس دیزنی پنجم دسامبر ۱۹۰۱ در هرموسای شیکاگو به دنیا آمد. والت دیزنی از فلورا کال، مادری امریکایی و انگلیسی-آلمانی‌تبار و هم‌چنین الیاس دیزنی، پدری امریکایی که ایرلندی-کانادایی‌تبار بود به دنیا آمد. او که شمایل و اسطوره‌ی سرگرمی‌ساز هالیوود بود و هست، در طول ۶۵ سال عمرش، موفق به دریافت ۲۲ جایزه‌ی اسکار از مجموع ۵۹ بار نامزدی اسکار و همین‌طور ۷ جایزه‌ی امی و جوایز و افتخارات بسیار دیگری شد و رکورددار جوایز اسکار است. والت دیزنی پدیدآوردنده‌ی یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های فیلم‌سازی دنیا است که به نام کمپانی والت دیزنی امروز هم پرقدرت‌تر از هر زمان دیگری به کار خودش ادامه می‌دهد.

Flora and Elias Disney

فلورا کال و الیاس دیزنی؛ والدین والت دیزنی

دیزنی یک پروتستان پیرو کلیسای جماعت (Congregational Church) بود. او و کمپانی مشهورش خالق شخصیت‌های کارتونی بسیار محبوبی هستند که رویاها و فانتزی‌های نسل‌های متمادی را شکل داده و محبوب دل میلیون‌ها کودک و بزرگ‌سال در سراسر جهان شده‌اند. سفید‌برفی، پینوکیو، سیندرلا، آلیس در سرزمین عجایب، پیتر پن، دانلد داک، توییتی و سیلوستر، گوفی، زیبای خفته، رابین هود، علاءالدین، شیرشاه، تارزان و معروف‌ترین آن‌ها میکی‌موس که خود والت دیزنی صداپیشگی شخصیتش را بر عهده داشته، همه و همه نسل پس از نسل در ذهن ما حک شده‌اند.

والتر الیاس دیزنی یکی از ۵ فرزند خانواده بود. او سه برادر و یک خواهر داشت. پس از تولد او، زمانی که والتر ۴ ساله بود، خانواده‌اش به مارسلین در ایالت میسوری نقل مکان کردند. او که همیشه به نقاشی علاقه‌مند بود در ۷ سالگی سفارشی از همسایه‌شان به نام دکتر «داک شروود» گرفت. دکتر شروود در ازای پرداخت مبلغی، خواسته‌ بود که والتر از اسبش که روپرت نام داشت نقاشی بکشد. زندگی در مزرعه‌ی شهر مارسلین ادامه داشت تا ۱۳ سالگی که او دبیرستان مک‌کینلی در شیکاگو را برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی نقاشی انتخاب کرد. مدت تحصیل در مک‌کینلی، علایقش به نقاشی و همین‌طور عکاسی را پیگیری کرد و برای نشریه‌ی دبیرستان هم فعالیت داشت. در همین حین خانواده‌اش به کانزاس‌سیتی منتقل شده بودند و جنگ جهانی اول شروع شده بود. ۱۶ ساله بود و نمی‌توانست به دلیل سن کم‌تر از ۱۸ سالش به جبهه‌ی جنگ برود، برای صلیب سرخ ثبت‌نام کرد و برای یک سال به عنوان راننده‌ی آمبولانس به فرانسه اعزام شد. آمبولانس از نقاشی‌ها و تصویرسازی‌های او پر بود.

Walt Disney

والت دیزنی در کنار آمبولانس تزئین شده‌اش در فرانسه

پس از برگشت از فرانسه، تصمیم به کسب‌درآمد از راه تصویرسازی و هنرهای مرتبط گرفت و با استفاده از تجربیاتش شرکتی با نام استدیوی Laugh-O-Grams در همان کانزاس‌سیتی راه‌اندازی کرد که از شرکت‌های محلی کانزاس سفارش می‌گرفت؛ اما در کم‌تر از دو سال ورشکست شد. اما دیزنی از آرمان‌هایش دست نکشید. به هالیوود رفت و همراه با برادرش روی الیور دیزنی در گاراژ منزل عمویش فعالیت انیمیشن‌سازی خود را از سر گرفت. سفارشی برای آلیس در سرزمین عجایب، که از آثار گذشته‌ی والت به شمار می‌رفت، دریافت کردند و با موفقیت در آن پروژه دفتر خودشان را در هالیوود تاسیس کردند. شانزدهم اکتبر ۱۹۲۳ بود که کمپانی والت دیزنی تاسیس شد. در ۱۹۲۸، میکی‌موس در اولین فیلمش که ناطق هم بود ظاهر شد و سرآغازی بود برای سری فیلم‌های متعددی که این کاراکتر محبوب در آن نقش‌آفرینی می‌کرد و روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شد. هم‌چنین در ۱۹۳۷ انیمیشن سفید‌برفی و هفت کوتوله را ساخت که بودجه‌ی تولید آن نزدیک به یک و نیم میلیون دلار بوده است. دیزنی برای سفیدبرفی و هفت کوتوله، یک جایزه‌ی اسکار خاص دریافت کرد که علاوه بر یک مجسمه‌ی اسکار بزرگ، هفت مجسمه‌ی کوچک نیز به نشان هفت کوتوله همراه داشت.

Disney Display Case

تابلو جوایز والت دیزنی در لابی موزه خانوادگی والت دیزنی واقع در سانفرانسیسکو که بسیاری از جوایز اسکار او را به نمایش گذاشته است؛ از جمله جایزه‌ی اسکار متمایز و به خصوصی که برای سفیدبرفی و هفت کوتوله برده است و در وسط این تابلو قابل مشاهده است.

دیزنی لند؛ ایده‌های ناتمام والت دیزنی

جاه‌طلبی‌های والت دیزنی تمامی نداشت. وی که به قله‌های موفقیت هالیوود دست پیدا کرده بود، ایده‌ی شهربازی‌ای را در سر می‌پروراند که امروزه به نام دیزنی‌لند می‌شناسیم. برادرش با این ایده موافق نبود و سعی کرد سایر اعضای هیئت مدیره را قانع کند تا بودجه‌‌ی هنگفت مورد نیاز برای این شهربازی را در اختیار والت قرار ندهند. اما والت دیزنی راه دیگری پیدا کرد و قراردادی با شبکه‌ی تلویزیونی ABC بست که در ازای تامین بودجه‌ی ۵ میلیون دلاری دیزنی‌لند، والت‌ دیزنی، اجازه‌ی حضور میکی‌موس در انیمیشن‌های تلویزیون ABC را تضمین می‌کرد. سرانجام در جولای ۱۹۵۵ اولین دیزنی‌لند در آنهایم ایالت کالیفرنیا با تبلیغات تلویزیونی بسیار بسیار گسترده افتتاح شد. دیزنی‌لند توسط فرماندار وقت کالیفرنیا و رییس‌جمهور آینده‌ی ایالات متحده امریکا، رونالد ریگان افتتاح شد. ریگان در سخنرانی افتتاحیه گفت: «تا وقتی خیالی و آرزویی وجود دارد که در جهان به واقعیت نپیوسته است، پارک دیزنی هیچ وقت تکمیل نخواهد شد». مدت زیادی نگذشت که از سراسر کشور و از تمام دنیا، مردم برای وقت‌گذرانی و تفریح به دیزنی‌لند سرازیر می‌شدند. دیزنی‌لند به یک پدیده‌ی محترم ملی تبدیل شده بود و تا امروز هم، چنین باقی مانده است. ایده‌ی دیزنی‌لند به این‌جا ختم نشد. برادر والت، روی دیزنی، در سال ۱۹۷۱ دیزنی‌ورلد را که بسیار از دیزنی‌لند بزرگ‌تر بود در اورلاندو ایالت فلوریدا ایجاد کرد. هم‌چنین بعدها دیزنی‌لند‌های بسیار دیگری چه داخل امریکا و چه خارج از کشور ساخته شدند؛ از جمله‌ی دیزنی‌لند‌های خارج از کشور، اولین آن‌ها بود که در ۱۹۸۳ در توکیو ژاپن ساخته شد و همین‌طور در ۱۹۹۰ در پاریس فرانسه. البته همه‌ی دیزنی‌لند‌هایی که پس از اولی ساخته شدند، بعد از مرگ والت دیزنی به وجود آمده‌اند.

مرگ والت دیزنی؛ رویاها نمی‌میرند

او که سیگاری قهاری بود، در پانزدهم دسامبر ۱۹۶۶ و در ۶۵ سالگی به دلیل سرطان ریه در لس‌آنجلس درگذشت. اما راه و آرمان‌هایش هم‌چنان توسط کمپانی عظیمش در هالیوود دنبال می‌شود.

Walt Disney

سخنرانی والت دیزنی در افتتاحیه دیزنی‌لند؛ جولای ۱۹۵۹

آلبوم عکس‌هایی از والت دیزنی

عکس‌ها از وب‌سایت justdisney.com استخراج شده‌اند.

درباره نویسنده

مجله اینترنتی پایسنا

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. محمود

    بسیار زیبا بود از مطالب کاملی که گذاشتین ممنونم واقعا نیاز داریم تا بشناسیم یک همچین بزرگانی رو و باهاشون اشنا بشیم.
    موفق باشید

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *